FARMİSOL MEDİKAL KULLANIM YARA VE DERİ BAKIM SOLÜSYONU

İnternet mağazamızdan hemen satın alabilirsiniz.

 • DOĞAL ve FİZYOLOJİK MOLEKÜL

 • İrritasyon yapmaz

 • Allerjik değildir

 • Toksik değildir

 • Nötr PH, Doku uyumludur

FARMİSOL’ÜN ÖNEMLİ AVANTAJLARI

1- Farmisol’ün temel bileşeni Hipokloröz’dür (HOCl)

Doğuştan gelen ve bağışıklık sistemimizin omurgasını oluşturan bu fizyolojik molekül, fagositoz sırasında Makrofajlar – Nötrofiller tarafından sentezlenerek mikroplarla savaşta en güçlü silahtır.

Farmisol’ün etken maddesi de Hipokloröz olup etkisi sadece tek hücreli mikroorganizmalara yöneliktir. Dolayısıyla;
– İnsan hücreleri üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur,
– Sitotoksik değildir,
– Her yaş grubunda güvenle kullanılabilir.

2- Full spektrum: Antibakteriyel, Antiviral, Antifungal, Antiparaziter

Yüksek Redoks Potansiyeli (ORP) ile mikroorgamizmaların atomlarından elektron kopartarak hücre duvar yapısından DNA’sına kadar tüm yaşamsal bölümlerine etki eder ve saniyeler içinde öldürür.

30 saniyeden daha kısa bir sürede tüm bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin ölümüne neden olur. Bu özelliklerinden dolayı mikroorganizmalar direnç geliştirememektedir.

3- Biyofilm üzerine etkinlik

Dirençli mikroorganizmaların oluşturduğu Biyofilm tabakasını eradike eder. Aynı zamanda Biyofilm altında dormant (uyku formu) formda bulunan mikroorganizmaları da öldürür.

4- İyileşme üzerine etkinlik

Alkol ya da iyot içeren Antiseptik solüsyonların, sağlıklı dokuya verdiği zararın aksine, Farmisol; doku iyileşmesinden sorumlu 2 temel hücre olan Fibroblast ve Keratinosit’lerin yara bölgesine göçünü hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltır.

5- Antihistaminik, Antipruritik ve Antienflamatuar etki

Kızarıklık, Kaşıntı, Ağrı gibi semptomların azalmasına yardımcı olur.

6- Nötr pH:

Bu sayede alerjik reaksiyon, yanma, batma ve acı hissine neden olmaz.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Hasarlı ambalajları kullanmayınız. Diğer kimyasallarla karıştırmayın. Raf ömrü 19 ay olup orijinal ambalajında kapalı olarak, oda sıcaklığında, kuru ve serin bir yerde depolanmalıdır. Doğrudan güneş ışığından korunmalı, dondurulmamalıdır. Ağzı açık bırakılmamalıdır. Tavsiye edilen depolama sıcaklığı aralığı: +4 – +35°C. Ürün ambalajı içerisine yabancı materyal daldırmayınız.

UYARI

Haricen kullanım içindir. İçilmez.

“Hipoklöröz“ IWGDF (The International Working Group on the Diabetic Foot) tarafından 2015 yılı diyabetikayak enfeksiyonları tedaviklavuzunda uygulanması gereken ürünler arasında olduğu onaylanmıştır.

Aşağıdaki tüm uygulamalarda, var olan antibiyoterapiye yardımcı olarak kullanıldığında antibiyoterapi kullanım miktarını ve süresini azaltır. İyileşmeyi hızlandırır.

Akut Yaralar

Abrazyon (Sıyrık)
Avulsiyon (Kopma)
Kontüzyon (Ezilme)
Laserasyon (Yırtılma)
Delinme
Post-op yara tedavisinde
Yanıklar (1 derece 2 derece)
Cilt Ülserleri (I-IV. evre)
Yara irrigasyonu

Kronik Yaralar

Vasküler kaynaklı yaralar
Diyabetik yaralar
Bası yaraları
Radyasyon yaraları
Yara irrigasyonu
Yara debridmanı
Yara bölgesini nemlendirmede

Yara Dışı Uygulamalar

Apse tedavisinde
Deri mantar enfeksiyonlarında
Göz çevresinin temizliği
Kulak çevresinin temizliği
Dışkı veya idrar temasları ile gelişen deri lezyonları

Yara Bakımında Kullanım Şekli

 • Bakteri, Virüs ve Mantarlar’ın neden olduğu deri ve mukoza bütünlüğü bozulmuş her türlü problemin tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Farmisol; kullanılacak alan üzerinde ölü doku veya daha önce topikal olarak uygulanmış madde artıkları temizlendikten sonra direkt olarak uygulanmalıdır.
 • İhtiyaç duyulursa, tüy ve kıldan zengin bölge temizlenmeli, (Özellikle saçlı deride yaşanılan problemlerde)
 • Yara bölgesi Farmisol ile bolca ıslatılmalı ve yeterli miktarda temas sağlanmalı.
 • Farmisol, her türlü yara bakımında günde 2 kez, uygulanılacak bölgenin özelliğine göre, püskürterek, dökerek veya boşluk içerisine irigasyon amaçlı enjekte edilerek semptomlar geçene kadar uygulanmalıdır.

Yara Dışı Uygulamalarda Kullanım Şekli

Farmisol problemin yaşandığı bölgeye doğrudan püskürtülerek ya da dökülerek günde 2 kez semptomlar geçene kadar uygulanmalıdır.

 • Yara bölgesinde optimum iyileşme koşullarının sağlanmasında, bugüne kadar kullanılan ürünlere göre ileri teknoloji kullanılarak geliştirilmiş önemli bir alternatiftir.
 • Herhangi bir reaksiyona yol açmadığı için, yara iyileşmesinde en önemli sorun olan sağlıklı dokuda meydana gelebilecek hasarlara neden olmaz.
 • Klinik çalışmalarda irritan (Tahriş edici) olmadığı kanıtlanmıştır.
 • Herhangi bir kalıntı bırakmaz ve yıkama gerektirmez.
 • Uygulayan kişilerin herhangi bir koruma önlemi almasına gerek yoktur

FARMİSOL Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürünler sınıfında ruhsatlanmıştır.

Dezenfektan ile Antiseptikler farklı niteliklere sahip ürünlerdir. Dezenfektan cansız yüzey ve ekipman temizliği için, Antiseptikler ise canlı dokuya uygulanabilen ve o bölgedeki mikroorganizmaları temizlemek amacıyla ruhsatlanmış ürünlerdir.

FARMİSOL, bağışıklık sistemimiz hücrelerinden NÖTROFİL’ lerin, hemen her gün mikroplarla savaşırken ürettiği bir madde olan “HİPOKLORÖZ” içerir.

FARMİSOL Mikropları öldürmede çok hızlı ve çok etkilidir. Bilinen hastalık yapıcı Bakterileri, Mantarları ve Virüsleri 12 sn- 18 sn. içerisinde 4 farklı noktasından etkileyerek parçalar.

Evet öldürebilir. Yapılan Klinik çalışmalarda, Biyofilm tabaka oluşturmuş Mikroorganizmaların hem Biyofilm tabakalarını hem de bu tabakanın altında metabolizmasını yavaşlatmış durumdaki mikroorganizmaları saniyeler içerisinde öldürür.

Şu ana kadar böyle bir özelliklerinin olduğu hiçbir bilimsel çalışma ile kanıtlanamamıştır.

Bugüne kadar kullanılmakta olan Alkol ve İyot içeren ürünlerin hiçbirisinde, Yarayı iyileştirdiğine dair bir kanıt yoktur. Etkinlikleri sadece ortamdaki mikropları temizlemekle sınırlıdır. Ne yazık ki bu temizliği yapmaya çalışırken, canlı dokunun bütünlüğünde çok önemli rol oynayan iki temel hücreye de büyük hasar vermekte ve yara iyileşmesini geciktirmektedirler.

Oysa FARMİSOL, mikroorganizmaları saniyeler içerisinde yok ederken, doku bütünlüğünde önemli rol oynayan Keratinosit ve Fibroblastların yara bölgesinde hızla çoğalmalarını sağlar ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Yapılan laboratuvar çalışmalarında yanma, batma ya da acı hissi yaratacak hiçbir irritatif yan etkisi söz konusu değildir. Doğrudan yara bölgesine, ağız mukozasına, göze ve kulağa uygulamak mümkündür.

Hayır, sistemik dolaşıma girmediği için bir başka ilaçlar ile etkileşimi söz konusu değildir.

Hayır, 12 – 18 saniyede Mikroorganizmaları öldürür ve 2-3 dakika içinde suya dönüşür. Kalıntı bırakmaz, yıkama gerektirmez.

Hiçbir problem yaşanmaz çünkü 2-3 dakika içerisinde suya dönüşür.

Renksiz bir üründür, bulaşma ya da leke yapmaz.

Yara bakımında günde iki kez (Sabah – Akşam), uygulanacak bölgenin özelliğine göre, püskürterek, dökerek veya boşluk içerisine enjekte ederek, semptomlar geçene kadar uygulanmalıdır.

Kullanılacak alan üzerinde nekrotik doku veya daha önce topikal olarak uygulanmış madde artıkları temizlendikten sonra direkt olarak uygulanmalıdır.

Nazal ve Boğaz enfeksiyonları (Nazal irrigasyon)
Diş eti iltihaplanmaları (Periodontitis)
Göz kapağı problemleri (bakteriyel & viral konjunktivit ve blefarit (Kirpik Kökü İltihabı).
Dudak Uçuklarında, ağız içi Aft ve Ülserlerinde

Deri bütünlüğünde farklı sebeplerle oluşan her türlü problemde güvenle kullanabilirsiniz. Çünkü Alerji kaynaklı bir deri problemi bile olsa, kaşıntıdan dolayı o bölge iltihaplanacak ve yara oluşacaktır. FARMİSOL sayesinde bu problemin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

FARMİSOL problemin yaşandığı bölgeye doğrudan püskürtülerek ya da dökülerek günde iki kez semptomlar geçene kadar uygulanmalıdır